Ford’dan SUV atağı

Ford’dan SUV atağı

Ford önümüzdeki 3 yıl içinde 5 yeni ve yenilenen modeliyle güçlenmeye hazırlanıyor.
Büyüyen crossover/SUV segmentinde iddiasını artırmak isteyen Amerikan devi Ford, Avrupalıları SUV’larıyla cezbetmeye çalışacak. Bu doğrultuda, yeni Edge’in Avrupa versiyonu 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. En yeni SUV portföyünü Frankfurt’ta sunmaya hazırlanan Ford’un standında ayrıca yeni Kuga, EcoSport ve Ranger modelleri de yer alacak.

Önümüzdeki 3 yıl içinde sunacağı 5 yeni ve yenilenen modelle güçlenmeye hazırlanan Ford, 2016 yılı itibarıyla SUV satışlarını 2013’e göre yüzde 200 artırarak 200.000 adet SUV satışı hedeflerken, AWD donanımlı modellerinin satışını da yüzde 50 artırmayı planlıyor.

Ford Edge, optimize edilen yakıt tüketimi ve 149 g/km’lik CO2 emisyon değeriyle pazara giriş yapacak. Edge, 2.0 litre TDCi dizel motor ile 180 beygir güç ve 210 beygir güç olmak üzere iki farklı güç seçeneğinde sunulacak. 180 beygir güç güç üretebilen motor seçeneği 6 ileri manuel şanzıman ile desteklenirken, 210 beygirlik çift turbolu motor seçeneğinde 6 ileri PowerShift otomatik şanzıman bulunacak.

Ford Kuga ise ilk kez SYNC 2 gelişmiş bağlantı sistemi ile Frankfurt’ta otomobil severlerin karşısına çıkıyor. 5 inçten 8 inçe çıkartılan ekran boyutuyla sunulan bu sistem sayesinde sürücü kolayca telefonunu, eğlence elemanlarını, klimayı, navigasyon sistemlerini basit günlük dil ile kullanabilecek ve geri vitese geçildiğinde arka kamera sayesinde kolayca park edebilecek.

Ford EcoSport, tamamı Euro 6 normlarına göre tasarlanan 3 motor seçeneği ile sunuluyor. 95 beygir güç üretebilen 1.5 litre TDCi motor 100 km’de 4,4 litrelik yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra 5,4 litrelik tüketime sahip 125 beygirlik 1.0 litre EcoBoost ve 100 km’de 6,3 litrelik yakıt tüketimi sunan 1.5 litrelik Ti-VCT benzinli motora sahip.

Yenilenen Ranger ise sunduğu yeni teknolojilerle sınıfında dikkat çekmeyi başarıyor. Ranger, SYNC 2 bağlantı sistemi ile de tüketicinin beğenisini kazanmaya hazırlanıyor